Ara
  • DMA

Dünya Mirası Adalar Girişimi Olarak Adalılarla Buluştuk

Dünya Mirası Adalar Girişimi olarak 21 Nisan 2019'da Büyükada Anadolu Klübü'nde bir toplantı gerçekleştirdik.


UNESCO Dünya Mirası Listesi için hazırlamış olduğumuz başvuruda Adalar’ın kültürel ve doğal miras değerlerinin önemi ve biricikliği ile ilgili geliştirdiğimiz tezlerin Adalılar tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilerek sahiplenilmesi ve kamuoyuna mal edilmesi için neler yapılacağı konuşuldu.


Toplantıdan önce Adalılarla paylaştığımız davet metni:


Değerli Dünya Mirası Adalar dostu,

Dünya Mirası Adalar Girişimi olarak, geçtiğimiz günlerde Adalar Belediyesi ile birlikte Adalar’ın UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınması amacıyla, “Tarihi Kentsel Peyzaj olarak Prens Adaları” başlığını taşıyan dosyayı Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ilettik. Dünya Mirası Geçici Listesi adaylığı için başvuru dosyasının hazırlanmasında Trakya Üniversitesi Öğretim Görevlisi miras yönetim uzmanı Yaşagül Ekinci Danışan’dan destek alındı ve başvuruda kullanılacak tezlerin ortaya çıkarılması için gerek adalıların gerekse de uzmanların ve akademisyenlerin katıldığı ve sunumlar yaptıkları çeşitli arama toplantıları düzenlendi. Geçici Liste başvurusu, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne adaylık sürecinin ilk aşamasını oluşturuyor. Eğer başvuru Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenirse Adalar, UNESCO Dünya Mirası Komitesi nezdinde, nihai liste için “başvuru çalışmasına başlayabilir” statüsünü kazanacak.

Dünya Mirası Adalar Girişimi olarak Adalar’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almasını sağlamak hedefiyle çalışıyoruz. Böylece, Adalar’ın kültürel ve doğal mirasının korunması için uygun bir ortamın oluşmasına katkıda bulunmayı amaçlıyoruz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi adaylığı süreci, Adalar’ın taşıdığı değerler konusunda hep birlikte düşünebileceğimiz, yeni araştırmalarla ve yorumlama çalışmaları ile korumanın önemini ve yöntemlerini hep birlikte ortaya çıkarabileceğimiz önemli bir olanak oluşturuyor. Adalar’ın etkin bir şekilde korunmasının, buranın miras değerlerinin herkes tarafından bilinmesine ve sahip çıkılmasına bağlı olduğunu düşünüyoruz. Adalar’da, hepimiz için daha ileri refah sağlayan bir ortamın ancak bu değerler korunarak oluşacağına inanıyoruz.

UNESCO Dünya Mirası Listesi için hazırlamış olduğumuz başvuruda Adalar’ın kültürel ve doğal miras değerlerinin önemi ve biricikliği ile ilgili tezler geliştirdik. Bu tezlerin Adalılar tarafından kapsamlı bir şekilde değerlendirilerek sahiplenilmesi ve kamuoyuna mal edilmesi için neler yapılacağının değerlendirilmesi için bir toplantı düzenlemeyi uygun gördük.

Önümüzdeki dönemde hep birlikte neler yapabileceğimiz konusundaki önerilerinizi öğrenmek amacıyla düzenlenen bu toplantıda sizi aramızda görmek istiyoruz.

Yer ve zamanı aşağıda belirtilen bu toplantıya katılabileceğinizi umuyor, birlikte çalışma dileğiyle, güzel günler diliyoruz.


Saygılarımızla,

Dünya Mirası Adalar Girişimi
22 görüntüleme0 yorum
logo yuvarlak.png