Ara
  • DMA

Büyükada Rum Okulu'nu Koruma Çalışması

Büyükada Rum Okulu 1911 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiş önemli bir kültür mirası. Rum Okulu'nın yerinde daha önce de bir ahşap okul binası bulunuyormuş ancak bu bina yanmış.


Bir zamanlar 400 çocuğun birlikte eğitim gördüğü bu yapı günümüzde işlevsiz. Ancak geçtiğimiz yıllarda Rum Okulu Vakfı bu değerli kültür mirasını kurtarmak için önemli bir girişim başlattı. Çelik döşemelerinin korozyona uğramasının yapının ayakta kalmasını ve onarılmasını engelleyeceği düşünülerek konuya dikkat çekildi. Büyükada Rum Okulu, DünyaMirasıAdalar Girişimi'nin de desteğini alarak tespit çalışmalarını başlattı.

Bu aşamadan sonra yapılacak müdahalenin kapsamını araştırmak için gönüllü uzmanlar çalıştı. Bunun sonucunda çatılardaki ve pencerelerdeki su alan yerlerin kapatılması için Kurul ve KUDEB'e izin başvuruları yapıldı. Gecikerek çıkan izin başvurularının sonucunda titiz bir uygulama süreci başladı.
Yapının çatıları, pencereleri örtüldü. Çevre düzenlemeleri ile giriş güvenli hale getirildi. Nihayet son aşamada gönüllülerle birlikte temizlik ve eşyaların, eğitim materyallerinin kayıt altına alınması sağlandı. Büyükada'nın değerli bir kültürel mirasının korunması için önemli bir çalışma gerçekleştiren Büyükada Rum Okulu Vakfı'nı kutluyoruz. Darısı başka miras eserlerinin başına!
15 görüntüleme0 yorum
logo yuvarlak.png