Ara
  • DMA

Ada ve At etkinliği 17 Şubat'ta gerçekleşti.

Güncelleme tarihi: 9 May 2019

Sevgili Adalılar ve kitapseverler;

Dünya Mirası Adalar Girişimi olarak 2019 etkinliklerimizin ilkini 17 Şubat Pazar günü Emin Mahir Başdoğan ile başlatıyoruz. “At ve Ada” başlığını taşıyan bu söyleşi ve imza etkinliğinde Emin Mahir, AT’A SÖZLERİ başlıklı kitabını Adalılara takdim edecek.

Emin Mahir Başdoğan ömrünü atlara hasretmiş bir at sevdalısı ve kitabında at ve atçılık hakkında söylenmiş atasözleri, deyimler, özdeyişler ve sözleri yorumluyor. Etkinliğimizi Adalar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı, Dünya Mirası Girişimi’nden Halim Bulutoğlu yönetecek. At ve atçılık deyince Adalar ve faytonculuktan konuşmamak söz konusu değil. Bu işi çok düşünmüş usta Emin Mahir’e sözü bırakalım ve 17’sindeki etkinliğimizde hep birlikte olalım.

“At kültürümüzün lisanımızda ya da bir başka tarzda ifade edersek (her iki manası ile) dilimizde var olduğu örneklerden yola çıkarak yazdığım “at’a sözlerimiz” kitabım, Yazıgen Yayıncılık tarafından Ocak’19 tarihinde neşredildi. Bu kitap deneme türünde olup esası itibariyle atçılığımızın bugünü hakkındaki hislerimi ve fikirlerimi, dününsözlerini yorumlayarak söylememin vesilesidir.

Atçılığımızın bugününden bahsederken, adalar ve ada faytonlarından söz etmemek mümkün değildir diye düşünüyorum. Birçok dert ile yaralı “atçılığımızın” üzerinde hararetli hislerle durulan ve neredeyse tarafların “kavga” halinde oldukları tek örneği zamanede ada faytonlarıdır. Mevcut durumun bir mes’ele haline getirilmesi, bu halin itina ile “çözülmemesi”, herhangi bir “iyileştirme” çalışması yapılmaması ve özetle “at”ın bir kere daha “modernite” tanrılarına “kurban” edilmesi gayretkeşliği… sanırım bu gidişattan mem’nun olmayan bizlerin, 17 Şubat'ta buluşma sebebi olacaktır.

Hayatımızda (hem de) topluma açık olarak yapılabilen tek atçılık örneği olan ada faytonlarını kaybetmeyelim diyorum. At ve atçılık hakkında daha çok bilgilenirsek, belki daha “doğru” kararlar verebiliriz. Toplantımız ve yeni çıkan kitabım, bize bir nebze de olsa fayda sağlarsa, çok sevinirim.” Emin Mahir Başdoğan

Yer: Splendid Palas Oteli, Büyükada

Saat: 15:00 – 17:00

15 görüntüleme0 yorum
logo yuvarlak.png