Sevgi Çekiç & Mehmet Deniz Bölükbaşı - 5

Marta bilir miydi bir dayanışmaya sebep olacağını? Onu korumak için seferber olunacağını? O yüzdüğü sularda dünyanın en nadide canlılarının yaşadığını? Bilse ne çok mutlu olurdu! Ama belki de bilmeden hissediyordu, zengin su altı yaşamı onu çağırıyor, yaz-kış içine çekiyordu.

Dayanışmadan arkadaşlarımız, Sevgi Çekiç ve Mehmet Deniz Bölükbaşı, Açık Radyo Dünya Mirası Adalar program konuklarıydı.

Marta Koyu Dayanışması‘nın talebi gayet basit; Marta Koyu Burgazada halkına ve bu mirası korumak isteyen KAİNATTAKİ HER İNSANA iade edilsin.

Tartışmalara konu alan Burgaz’da, Marta Koyu diye bilinen alanın bir bölümü. 79 ada, 6 parselde, yaklaşık 46 dönümlük bir alan. Bu alan, Vakıflara ait. Bir zamanlar Aya Yorgi Kapris manastırı arazisi iken, 2006’da trampa yoluyla, mazbut bir vakıf durumundaki ( aktif olmayan, yani vakıflar Genel Müdürlüğü denetiminde olan) Silahtarağa Vakfı’na devredilmiş. Vakıflar Genel Müdürlüğü de, bu alanı ihale yoluyla kiralamaya çıkarmış. Ve sonuçta, aylık 15 bin Tl karşılığı kiralama işlemini gerçekleştirmiş.

Program kaydını dinlemek için buraya tıklayınız.

logo yuvarlak.png