Değerli Adalar yönetimine aday tüm adaylar, küçük de olsa katkımız olması dileğiyle kolaylıklar dileriz. 
Dünya Mirası Adalar Girişimi, Adaların sürdürülebilir koruması için, çok-aktörlü, çok-taraflı, katılımcı, çağdaş bir yerel yönetişim anlayışının benimsenmesi gerektiğine inanmaktadır. Bu not 31 Mart seçimleri sonrasında seçilecek yönetimi ve ilgili diğer aktörleri bekleyen önemli sorunlar hakkındaki görüş ve yaklaşımlarımızı içermektedir. Buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Yassıada mercanlarını ne öldürdü?
Prens Adaları bölgesinde, 2015 yılında mercanlar, süngerler, Pinnalar ve daha birçok deniz canlısının ölümüyle sonuçlanan vakayı inceleyen bilimsel makaleyi Doç.Dr Nur Eda Topçu yayınlandı. Sonuçlara göre bu canlıların çoğunluğunun karasal kökenli çökelti sebebiyle boğularak öldüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca birçoğu da fırsatçı bakteriler ve karasal kökenli mantar enfeksiyonu sebebiyle ölmüştür. Bu karasal kökenli çökelti ve mikropların başlıca kaynağı (silikat sonuçlarının gösterdiği üzere) Yassıada'daki inşaat olmakla birlikte, İstanbul kıyılarındaki diğer inşaat ve dolgu faaliyetleri ve Kurbağalıdere dip çamurunun adalar bölgesine bırakılması da, enfeksiyonlara katkı sağlamış olabilir. Makaleye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bir Deniz İnsanının Gözüyle Denizde, Havada, Karada Hayat - Uğur Kıran söyleşisi için buraya tıklayınız.

23 Nisan Aya Yorgi Yortu, 24 Nisan Temizlik Günü - Derya Tolgay'ın Adalı Dergisi'ndeki yazısını okumak için buraya tıklayınız.

Korumanın “Yavaşlatıcı” Rolü Biçilmiş Aktörü: Arkeolog Nasıl Korur? - Yiğit Ozar'ın yazısını okumak için buraya tıklayınız.

AB Büyükelçisinden Yetimhanenin Korunması İçin Destek Sözü - Korhan Gümüş'ün Adalı Dergisi'ndeki yazısı için tıklayınız.

2018 Avrupa Kültürel Miras Yılı Yazıları - 1. - Korhan Gümüş'ün Adalı Dergisi'ndeki yazısını okumak için buraya tıklayınız.

DOSYA: Dünya Mirası Adaylığı Bir Koruma Vizyonudur. - Asu Aksoy'un Adalı Dergisi'ndeki yazısını okumak için buraya tıklayınız.

Dünya Mirası Olmanın "Ağırlığı". - Asu Aksoy'un Adalı Dergisi'ndeki yazısını okumak için buraya tıklayınız.

logo yuvarlak.png